خجسته عید بزرگ مسلمانان را به پیشگاه اما زمان و نایب بر حقش مقام معظم رهبری تبریک عرض مینمایم و همچنین به شما روزه داران عزیز .

تبریک و شاد باش در روزی زیبا و دلچسب است که بعد از یک ماه بندگی خداوند و با بخشیده شدن در شب های قدر همراه بوده باشد . هر کس به اندازه توانایی و لیاقتش از سر سفره ی ضیافت الهی توشه ای برداشته است که بی شک همان هم لطف خداوند است .

من چند نکته را ذکر کنم که نیاز جامعه و مکمل یک ماه بندگی خداوند است . اول اینکه ماه مهمانی خداوند تمام شدنی نیست و همیشه سر سفره لطف او نشسته ایم و روزی خور درگاه بی نهایت ایشان می باشیم ، دوم اینکه زکات فطره را باید شب قبل از عید یعنی دیشب پرداخت می کردیم بعد از فطر یا همان زمان رویت هلال ماه تا قبل از نماز مستحبی عید بهترین وقت پرداخت زکات فطره می باشد اما اگر خانواده مستحق در دسترس نبود می توانید مقدار زکات را جدا کرده و کنار بگذارید و در اولین فرصت تحویل مستحق بدهید . اگر کسی عذر شرعی داشته و موفق به گرفتن روزه نشده با دستور و مشورت مرجع تقلیدش نسبت به پرداخت کفاره اقدام نماید .

بر بیماران ، زنان باردار ، زنان شیرده ، دختر بچه هایی که به سن تکلیف رسیده اما توانایی جسمی ندارند و ... کفاره تعلق می گیرد .

مقدار زکات فطره به فتوای مراجع هر نفر شش هزار تومان و میزان کفاره برای موارد ذکر شده هر روز هزار و پانصد تومان ذکر شده است که بهتر است باز هم از مراجع سوال شود .