تکنولوژی هم در ایران هم در دنیا به سرعت پله های ترقی را پیمود اما در اینجا فرهنگ استفاده از آن جا ماند و فرهنگ سازی صورت نگرفت و وسایل هوشمند با تکنولوژی پیچیده در دست کاربران و مصرف کنندگان قرار گرفت . همانطور که دیدید با آمدن گوشی های هوشمند و قابلیت های آن که تمام قابلیت های آن هنوز برای همه گنگ بود مورد توجه و تحسین همگان قرار گرفت و بازار در دست گوشی های هوشمند افتاد . از طرفی مدارس شرط بر داشتن این محصولات برای استفاده در کلاس های درس را پیشه گرفت و گوشی های هوشمند و تبلت ها در دست دانش آموزان نیز قرار گرفت . کالایی که والدین آگاهی کامل از آن نداشتند را در دست فرزندان خود قرار دادند و متاسفانه هنوز هم شاهد استفاده غلط و بدون فرهنگ از این وسایل هستیم .
گوشی های هوشمند راحت به وسیله وای فای به اینترنت پر سرعت دست می یابد و برنامه های متنوعی برای چت کردن در آنها فراهم شده است که اسم هیچکدام هم مستقیما چت قرار نگرفته چون اسم چت در ذهن های ما ایرانیان خراب شده بود از اسم های دیگری مثل واتس آپ ، وایبر ، ... و امروز یک شبکه مخرب تر به نام تلگرام در دست کاربران قرار گرفت .
از بدی و مشکلات شبکه های اجتماعی هر چقدر بگوییم کم گفته ام اما همین بس که در چند روز گذشته فیلمی توسط لات های مازندران منتش شد در رسانه ملی که بعد از بیست و چهار ساعت دستگیر شدند . و شبکه های اجتماعی به هیچ وجه شخصی نمی شود و در هر حالت تعداد زیادی از پلیس فتای ایران گرفته تا پلیس بین الملل و همه در حال مشاهده آنها هستند . پس از قرار دادن عکس و فیلم و مطلب و اطلاعات شخصی در آنها به شدت بپرهیزید .
اما گوشی های هوشمند محدود به اینترنت و شبکه های مجازی نمی شود . الان سایت های ایرانی فراوانی در زمینه آموزش (مثلا) از نکات و عکس ها و فیلم های مخربی استفاده می کنند که جوانان حتی د صورت داشتن مشکل هم به این سایت ها مراجعه کنند قوای جنسیشان تحیک می شود و این تحریک هیچ تفاوتی با ماهواره و سایت های فیلتر شده ندارد .
بنامه های زیادی بر روی گوشی های هوشمند وجود دارد که باید با احتیاط برخورد شود . تا طولانی نشود مطلبم به فرهنگ سازی در این زمینه هم اشاه ای بکنم .
فرهنگ سازی اصلی از خانواده شروع می شود . پدر و مادر فرزندان خود را خوب میشناسند و صلاح آنها را می خواهند پس والدین می توانند یکی از مهمترین و بهترین عامل برای فرهنگ سازی باشند . خوب و بد ، راه و چاه را به فرزندان خود بیاموزید بهت از آن است که دوستانشان گولشان بزنند و یک سری حرف های اشتباه به آنها یاد بدهند .
من نمیگوییم گوشی هوشمند یا اینترنت در اختیار فرزندانتان قرار ندهید بلکه میگوییم قبل از آن فرهنگ استفاده درست از آن را هم به او بیاموزید . البته باید به هیچ وجه خودتان خلاف حرف هایتان عمل نکنید . والدینی که خود در فضای مجازی قرار دارند نمیتوانند حرف تاثیر گذاری بزنند .
نمی دانم این حرف ها چقدر موثر باشد ولی اگر یک نفر را هم تحت تاثیر قرار دهد باعث خوشحالی من می شود . نظرات و دیدگاهه های خود را بفرستید این مشکل خیلی بزرگ است و می توانیم با نظرات شما به جمع بندی و راه حل های بیشتری دست بیابیم .