صفات خداوند را که نگاه می کنیم ، صفاتی را می بینیم که بسیار تکان دهنده است و همین اول مطلبی بگم که خداوند جمع صفات هست و نمیتوان یک صفت را دید و دیگری را ندید .

می گویند خداوند رحمان و رحیم و مهربان چگونه میتواند بنده و اشرف مخلوقات را در آتش جهنم بسوزاند ؟؟؟ با این حساب نباید جهنمی وجود داشته باشد ، با این حساب چه خوب باشیم چه بد ، پاداش می گیریم ، با این حساب آزمایش و دنیا عبث و بیهوده است و با این حساب عدالت خداوند زیر سوال می رود و با این حساب قیامت یا معاد که اصول دین است زیر سوال می رود !!!

کسی که چنین حرف هایی بزند و معاد را زیر سوال ببرد و اعتقاد نداشته باشد ، کافر است .

خداوند مهربان است و بخشنده اما تا حد و مرز خودش می بخشد و زیاد تر هم می بخشد ، اما در قبال آن خداوند عادل است و باید عدالت را رعایت کند تا به مظلوم ظلم نشود و ظالم جزا ببیند .

درباره توبه از گناه و حد و مرز بخشیدن یک روایت از پیامبر هست که مضمونش اینجوره

می فرمایند خداوندا تا چه زمانی از بندگانت میگذری ، می گویند تا هر زمان که توبه کننده و دیگر آن گناه را تکرار نکنند ،

چگونه می بخشید ؟ اگر یک بار از ته دل استغفار کند .

خداوندا بنده فراموش کار است و بقا طلب و فکر می کند وقت برای توبه بسیار دارد اگر مرگ او رسید و در لحظه مرگ نادم شد او را می بخشید ؟ آری تا نفس آخر او را می بخشم .

پس انسان تا زمانی که عمر داره حتی لحظه مرگ یک بار توبه کنه از ته دل با صفت رحمانی و مهربانی خداوند بخشیده میشه . تا اون لحظه وقت داریم برای توبه هر چند که بسیار سخته در اون حال توبه کردن .

پیامبر راضی نشد و مجوز شفاعت را از خداوند گرفت ، که انشالله شافع هممون باشن .

بعد از مرگ دیگه نوبه عدالت خداست و باید حق به حق دار برسه .

دوستان توی همین ماجرای تروریستی یا هر دادگاهی که تشکیل میشه ما میخوایم حق به درستی اجرا بشه ، حالا خدا یک دادگاه بزرگ زده و تمام عمرمان رو میسنجه و می خواد اجر بده یا جزا کنه ، پس اونجام انتظارمون باید عدالت باشه فقط .

قیاس مردان در ترازوی عدالت خداوند بهترین مردان جهان یعنی پیامبر و امیر المومنین و سایر پیامبران و ائمه اطهارن و قیاس زنان هم بانوان بزرگی چون حضرت زهرا و زینت و خدیجه و مریم و ... خواهند بود . که اعمال ما رو با اونا می سنجن .